Rodzaje spawarek - jaką wybrać?

W trakcie zakupu spawarki warto zastanowić się, jaką funkcję powinna ona spełniać. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze spawaniem, nie musisz od razu inwestować w drogi sprzęt. Zanim przejdziesz do zakupu, zapoznaj się z rodzajami spawarek, jakie dostępne są na rynku.
Typy spawarek
Spawarki dzieli się na transformatorowe i inwertorowe. Jednak w zależności od metody spawania, możemy pracować ze spawarką MIG/MAG lub TIG. Typ spawarki dostosowujemy do rodzaju materiałów, które mamy zamiar spawać.
Spawarka gazowa
Spawarka gazowa jest najstarszym typem tego rodzaju urządzenia. Ciekawą rzeczą jest fakt, iż spawarka gazowa była wykorzystywana już w połowie dziewiętnastego wieku. W tym wypadku funkcję spawarki pełnił palnik z gazem (najczęściej był to acetylen).
Spawarka elektryczna
Spawarka elektryczna to następca spawarki gazowej. Spawarki elektryczne starszego typu posiadały bardzo duży transformator. Z biegiem lat technologia pozwoliła na zmniejszenie gabarytów transformatora.
Spawarka inwertorowa
Praca spawarki inwertorowej polega na wielokrotnych przemianach prądu. Spawarka inwertorowa na początku prostuje i filtruje napięcie przemienne, które pobierane jest z sieci energetycznej. W dalszej kolejności klucz inwertorowy powtórnie zamienia prąd elektryczny na prąd przemienny, jednocześnie zwiększając częstotliwość. Dzięki tym wszystkim przemianom mamy możliwość bezpiecznie i efektywnie przeprowadzać proces spawania.
Spawarka MIG/MAG
Spawarka MIG/MAG to urządzenie, które wykorzystuje zjawisko łuku elektrycznego. Łuk elektryczny wytwarza się między spawanym materiałem a drutem. Następnie wysuwamy z uchwytu spawarki drut spawalniczy w sposób stały, tym samym do drutu doprowadzamy prąd. Łuk elektryczny powstaje między drutem a spawanym metalem, w którym drut spala się stopniowo, a następnie tworzy spoinę. Dysza gazowa dostarcza gaz osłonowy. W przypadku metody MIG jest to gaz obojętny. Z kolei, jeżeli chodzi o metodę MAG, wykorzystuje się gaz aktywny. Metoda MAG doskonale nadaje się do spawania stali, natomiast metodą MIG dobrze spawa się miedź, aluminium i metale nieżelazne.
Spawarka TIG
Spawarka TIG tak samo, jak spawarka MIG/MAG wykorzystuje łuk elektryczny. Różni się ona jednak tym, że w tym wypadku używamy elektrody nietopliwej wykonanej z wolframu, a gaz osłonowy jest gazem obojętnym. Łuk elektryczny topi spawany materiał, z kolei materiał na spoinę dostarczany jest obok w postaci metalowego pręta. Z racji, iż metoda TIG jest bardzo dokładna, mamy możliwość spawania nią cienkich blach. Doskonale spełnia swoje zadanie w pracy z aluminium lub stalą nierdzewną.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo
Pamiętaj o tym, że wykorzystywanie spawarki w warunkach domowych wymaga zaznajomienia się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Niedopilnowanie i nieodpowiedzialność w trakcie procesu spawania może być niebezpieczne dla życia i zdrowia. Z tego powodu zabezpiecz swoje stanowisko przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz przed dostępem osób trzecich i dzieci.